Ustájení

 

Ustájení

   O ustájení koz jsme věděly, že je lidé ,co jsme kozy od nich kupovaly měli v různých chlívcích. Kozy byly velmi málo osrstěné, mnohdy velmi špinavé, při prodeji měly velká plná vemena a chovatelé tvrdili, že dojí velice dobře-několik litrů denně. Po převozu a vydojení jsme zjistily, že pravda je úplně někde jinde.

   Naše kozy jsou i z tohoto důvodu během celého roku ve volném výběhu, pouze s otevřeným dřevěným chlívkem. Je vždy důležité, aby se měly kde schovat před deštěm a sněhem. To se  také blahodárně projevilo na jejich zdravotním stavu. Netrpí plísněmi v srsti, mají nyní srst velmi hustou a teplou. Také jejich mléko je lahodné, nemá typický pach koziny v mléku ,jako je tomu u koz chovaných v chlívku.

   Samozřejmostí je mít kozy registrované, a to nejen čistokrevné, ale prostě všechny. Také veterinární dohled je nutností a tak jako je nutné odčervování u psů, tak se to provádí i u koz, ovcí apod.Povinné je i očkování a odběry na tuberkulozu. Když k tomu člověk přičte cenu za chlívek, seník, za kozu, kozla (za papírové samozřejmě zřetelně vyšší), cenu za seno, sůl, obilí, vodu, elektriku, léky, veterináře, apod. zjistí, že na velký výdělek ani zbohatnutí jak si mnozí myslí, to není. Je to jen jeden velký koníček, který opravdu ale stojí za to!

 

TOPlist