Dojivost

Dojivost

 

   Také jsme se setkaly se začínajícím „chovatelem“ s tím, že se strašně divil, že roční koza nedojí! Tak to pak již člověk přemýšlí, zda byl tento člověk přítomen na hodinách přírodopisu. Každý savec se živí mateřským mlékem, které vzniká před porodem - tak je tomu i u koz. Prostě pokud koza nemá mládě, nemá mléko!

   Častá otázka našich známých? Proč chováte tolik koz? To by vám nestačíla jedna? No nestačila.

    Kozy jsme začaly chovat vlastně jako léčebný prostředek na posílení imunity našich dětí a také jako protirakovinný prostředek. Jedna z nás se do doby chovu našich kozenek bezúspěšně léčila na onkologii, lékaři to víceméně vzdali a jejich postupy neměly výsledek. Po vzdání se jejich léčby způsob pokus-omyl a používání vlastních našich postupů a užívání výrobků a mléka od našich koz ,prognózy našich lékařů se nepotvrdily a jsme tu obě! Naši chlapci s nemocema také již  problém nemají, i chřipkové období zvládají bravůrně.

   Dojivost koz je u každé jiná. Také koza, která letos dojí méně může příští rok dojit více. Mléko a jeho kvalita je u každé kozy jiná. V našem stádečku máme i Kamerunskou kozu, která má mléka kolem jednoho litru denně, ale je to velmi lahodné a tučné mléko, takže si ji ponecháváme. Máme ale i kozy které dojí 2-4l denně. Koza žijící v chlívku má mléko, které je více cítit kozinou - proto viz naše ustájení – s tímto problém u nás nemáme.

 

 

TOPlist